Wymiary okien PCV

Wymiana okien w domu nie jest takim łatwym zadaniem jak się zwykle wydaje. Wbrew pozorom jednak, najwięcej kłopotu przysporzyć może nie sam ich montaż, ale wybór odpowiedniego wymiaru. Dostępne są okna typowe, jednakże coraz częściej w swoich domach mamy okna niewymiarowe. W związku z tym zwiększa się ich cena, a poza tym musimy na nie czekać nieco dłużej niż na okna typowe. Szacuje się, że obecnie na rynku dostępnych jest aż 40 podstawowych rodzajów okien standardowych, a także 12 typów balkonowych drzwi.

Zanim wybierzemy się do odpowiedniej firmy, aby zamówić okna do swojego domu, należy wiedzieć, że to, czy okno jest typowe zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest jego kształt – typowe zawsze jest prostokątne. Druga istotna kwestia to skrzydła. Każde z nich ma stały podział szerokości. Pozostaje jeszcze wspomniana już wcześniej kwestia wymiarów – są one stałe i określone przez normy. Warto pamiętać również, że okna należy bardzo dokładnie zmierzyć, bowiem powinny one być odpowiednio zamontowane, czyli w otworach i wymiarach większych od okna o ok. 1,5-3cm z każdej strony. Zamawiając okna do swojego domu należy poinformować sprzedawcę o dokładnych wymiarach – szerokość, wysokość. Tę kolejność należy zachować, aby uniknąć wszelkich nieporozumień.

Jak dobrze zmierzyć okno? Nie jest to łatwe, ponieważ musi mieć ono taki wymiar, aby możliwe było jego odpowiednie, a co za tym idzie, prawidłowe ustawienie oraz wypoziomowanie. Poza tym powinna pozostać pewna odległość między oknem oraz ścianą, a to dlatego, aby okno mogło się pod wpływem różnych temperatur rozszerzać. To jak duża szczelina powinna zostać pozostawiona zależne jest od koloru, wielkości, a także materiału z jakiego okno jest wykonane.

Warto wiedzieć, że wymiary typowych okien zwiększane są o 30cm kiedy dostosowywane są do modułowych otworów o szerokości 60cm, 90cm, 120cm, 150cm, 180cm i 240cm, a także wysokości 60cm, 90cm, 120cm, 150cm i 180cm. Należy uważać, aby nie wpaść w żadne ewentualne pułapki podczas mierzenia okien, w przeciwnym razie będziemy mieli spory problem do rozwiązania. Kłopot może się pojawić, kiedy okaże się, że otwór okienny nie ma kątów prostych. Okno trzeba mierzyć z dokładnie z każdej strony. Aby poznać wymiary niezbędnego nam okna najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę, wówczas cała czynność zostanie wykonana szybciej i sprawniej.